Graviravimas ant medžio

Pradinis > Graviravimas lazeriu > Graviravimas ant medžio

Graviravimas ant medžio (medienos) itin įvairialypis ir neapibrėžtas, o gal viskas kur kas paprasčiau?

Graviravimas ant medžio – tai procesas, kai lazeriu ar kita technologija išdeginami arba išpjaunami įvairūs raštai, tekstai ar ornamentai medienos paviršiuje. Mediena puikiai tinka graviravimui dėl savo natūralios struktūros, o rezultatai priklauso nuo medžio tankio, drėgmės ir rūšies.

Dažnai mūsų klientai klausia, kaip graviruojasi vienos ar kitos rūšies mediena? Atsakymas labai paprastas – rezultatas dažniausiai beveik visuomet gaunasi geras, nes mediena yra natūrali organinė medžiaga ir puikiai tinka išraižymui lazeriu. Būtent todėl mediena – tai viena iš labiausiai tinkamų graviruoti medžiagų. Jos rievių ir rūšių įvairovė suteikia kiekvienam išgraviruotam objektui unikalumo. Veikiamas lazerio spindulio medžio paviršius išdeginamas. Parenkant specialius parametrus galima išgauti įvairaus intensyvumo rudos spalvos atspalvius ir medžio įgilinimo graviūrą.

Taigi, galima teigti, kad mediena tikrai tinkama medžiaga graviravimui. Žinoma, reikėtų paminėti keletą techninių niuansų, kurie labai svarbūs graviravimo lazeriui rezultatui.

Graviravimo kokybė arba kas svarbiausia norint gauti geriausią rezultatą

Per savo ilgametę patirtį teko susidurti su įvairių rūšių medienų graviravimo darbais. Medis iš esmės labai specifiška organiška medžiaga, kuriai prireikė susiformuoti dešimtmečių ar netgi šimtmečių. Medienos kokybei įtakos turi – rūšis, augimo sąlygos, vietovė ar net sandėliavimas. Išskirti kuri mediena labiausiai tinka raižymui lazeriu tikrai negalima, nes kiekvienas medis turi savo pliusus ir minusus, kurie gali būti išnaudojami pagal kliento poreikius ar lūkesčius.

Trumpai apibendrinant – graviravimo ant medžio rezultatas labiausiai priklauso nuo medžio tankio. Tankesni medžio produktai graviruojasi tamsiau, mažesnio tankumo medienos gaminiai deginami švelnesne ruda spalva. Drėgmės lygis taip pat svarbus, geriausia graviruoti ant sausos medienos, nes labai drėgna mediena prastai dega. Tokiu atveju ant jos sunkiau išgauti detalius objektus. Medienos supjovimo tipas turi įtakos graviravimo tolygumui, geriausias rezultatas gaunamas graviruojant lukštą. Graviruojant per gausų rievių kiekį, gali atsirasti netolygumai, tačiau dažnu atveju jie dar ir pagyvina rezultatą. Svarbu paminėti ir klijuotą medieną, neslėpsime rezultatas ant pastarosios nėra pats geriausias, tarp skirtingų medienos gabaliukų atsiranda netolygumai. Šią problemą išsprendžiame graviruodami didesniu gyliu nei įprastai, tokiu būdu perėjimai tarp skirtingų medienos gabaliukų suvienodėja

Medienos graviravimo aštrumas pakankamai didelis. Raižant sausą medieną galima įskaitomai išgraviruoti ir vos 1 mm aukščio raides. Taip pat galima graviruoti ir QR kodus tačiau būtent su medžiu tai reikėtų daryti atsargiai, nes esant stipriai išreikštam medienos raštui, kodo nuskaitymas sudėtingėja. 

Kaip pasirinkti geriausią medieną graviravimui

Optimalaus ir viskam tinkančio varianto tikriausiai nėra, dažniausiai reikia remtis į kliento poreikius. Praktikoje dažniausiai klientai nori sutaupyti, todėl renkasi pigesnę mūsų krašte populiariausią lapuočių ar spygliuočių medieną, kuri puikiai tinka graviruoti lazeriu. Veikiamas lazerio spindulio, medžio paviršius išdega, palikdamas tose vietose patamsėjimus. Atsižvelgiant į medžio rūšį, patamsėjimai būna skirtingų atspalvių. Esame sukaupę solidžią patirtį medienos apdirbimo lazeriu darbuose, todėl galime išskirti kelias pagrindines grupes pagal išgaunamą atspalvį:

  • ąžuolo, alksnio, juodalksnio, riešutmedžio, raudonmedžio, vyšnios, obels, slyvos, maumedžio, tuopos medienos gražiai išdeginamos lazerio spinduliu, paliekant tamsiai rudas graviravimo vietas;
  • klevo, uosio, beržo, liepos, bambuko medienos po graviravimo įgyja vidutinio tamsumo rusvą atspalvį;
  • eglės, pušies medienos įraižomos į švelniai rudos spalvos atspalvį.

Apdirbtos medienos graviravimo ypatumai

Iš esmės mums nėra didelio skirtumo, graviruoti ant apdirbto išbaigto gaminio ar ant neapdirbtos medienos. Prieš pradedant bent kokius darbus, skiriame laiko klientui ir aptariame lūkesčius. Galima medieną graviruoti optimaliais nustatymais ir išvengti aprūkimo arba galima išgauti tamsesnį kontrastingesnį atspalvį. Dažnu atveju tarp šių opcijų kaina nesiskiria, tačiau išgaunant tamsesnę spalvą atsiranda aprūkimai, kuriuos reikia pavalyti arba pašlifuoti.

Praktikoje dažnas klausimas ar galima graviruoti ant lakuotos medienos? Atsakymas, taip galima. Tačiau lazeriavimo metu išdeginamas medienos ir lako sluoksnis, todėl prarandama ir apsauga. Praktikoje, jeigu tik yra galimybės, visuomet rekomenduojame lakavimo ar beicavimo darbus atlikti po graviravimo darbų. Taip paveiktos vietos suvienodėja ir įgauną tokią pat apsaugą.

Graviruojant ant medžio, kuris padengtas dažais, dažų sluoksnis nugarinamas iki grynos medienos sluoksnio. Taip pat norimą ornamento kontūrą galima įrėžti silpna lazerio pjovimo funkcija ir stipriau paryškinti.

Žemiau pateikiame šiek tiek graviruotos medienos pavyzdžių nuotraukų

Kokio tipo medieną galima graviruoti lazeriu?

Lazeriu galima graviruoti daugelio rūšių medieną, tiek lapuočių, tiek spygliuočių. Medienos rūšis lemia galutinį graviūros atspalvį: ąžuolo, alksnio, juodalksnio graviūros būna tamsesnės, o beržo, klevo ar liepos – vidutinio atspalvio. Eglė ir pušis graviruojasi šviesesne ruda spalva.

Kiek laiko trunka graviravimo procesas ant medžio?

Graviravimo trukmė priklauso nuo dizaino sudėtingumo ir medienos savybių. Paprasti dizainai gali būti išgraviruoti per kelias minutes, o didesniems ar sudėtingiems projektams, kaip detalūs QR kodai ar ornamentai, gali prireikti daugiau laiko.

Ar graviruotas dizainas ant medžio išlieka ilgalaikis ir atsparus?

Taip, graviruotas dizainas ant medžio yra ilgalaikis, ypač jei mediena yra sausa ir kokybiška. Graviūra išlieka gerai matoma, tačiau norint ją apsaugoti nuo išorinių veiksnių, rekomenduojama lakuoti ar beicuoti paviršių, kad būtų išsaugotas dizaino grožis ir apsaugota mediena.

Ar galima graviruoti spalvotą ar dažytą medieną?

Taip, lazeriu galima graviruoti ant dažytos ar lakuotos medienos. Graviruojant dažų sluoksnis išdeginamas, ir dizainas atsiskleidžia ant grynos medienos paviršiaus. Patartina dažymo ar lakavimo darbus atlikti po graviravimo, kad išliktų vientisas apsauginis sluoksnis.

Kiek kainuoja graviravimas lazeriu ant medžio?

Kaina priklauso nuo dizaino sudėtingumo, graviūros dydžio ir medienos tipo. Paprastesni darbai yra pigesni, o didesni ir detalesni projektai kainuoja daugiau. Kiekvienas projektas įvertinamas individualiai pagal konkrečius reikalavimus.

Kokio dydžio dizainus galima graviruoti ant medžio paviršiaus?

Galima graviruoti nuo smulkių iki didelių plokščių. Naudojant specialius nustatymus, galima graviruoti itin mažas raides iki 1 mm aukščio. Didelius plotus, pvz., iki 1000 x 1600 mm, galima graviruoti per kelis prastūmimus.